Κυριακή, 7 Μαΐου 2017

EUROPEAN PARACYCLING CUP:Σπουδαίες επιδόσεις των ελληνικών πεντάλ στην ατομική χρονομέτρηση του FESTOS C1 EUROPEAN PARACYCLING CUP


Με σπουδαίες επιδόσεις, ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου ποδηλασίας με την επωνυμία «FESTOS C1 EUROPEAN PARACYCLING CUP» που φιλοξενείται στο αεροδρόμιο Τυμπακίου.  Οι Ελένη Καλατζή/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), στον πρώτο τους επίσημο διεθνή αγώνα ποδηλασίας δρόμου, κατέλαβαν την πρώτη θέση στην ατομική χρονομέτρηση Β γυναικών, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ διαδρομής όλων των αγωνιστικών κατηγοριών σε εθνικό επίπεδο. Όσον αφορά στο Νίκο Παπαγγελή, που μαζί με το γυναικείο tandem είχαν εκπροσωπήσει την Ελλάδα νωρίτερα φέτος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας του Λος Άντζελες, ήταν πρώτος στην κατηγορία C2 με επίδοση 19:40.790.

Ο Τάλως αναδείχθηκε στον πρωταγωνιστή σύλλογο στην ατομική χρονομέτρηση, συγκεντρώνοντας πέντε από τα 13 χρυσά μετάλλια της ημέρας, ενώ ακολούθησαν οι Καστελλάνοι με τρεις πρώτες θέσεις.

Να θυμίσουμε ότι το Ευρωπαϊκό Κύπελλο διοργανώνουν η παγκόσμια Ομοσπονδία ποδηλασίας UCI σε συνεργασία με την Ελληνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ και συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης με την υποστήριξη του Αθλητικού Σωματείου ΑμεΑ «ΤΑΛΩΣ» και του Συλλόγου γονέων και φίλων ΑμεΑ Νοτίου Κρήτης «ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ».

Τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας
Ατομική χρονομέτρη
C2 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Καστελλάνοι)  19:40.790
C2 γυναικών (6,7 χιλιόμετρα)
1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Σπάρτακος) 30:42.630
C3 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως) 24.32.723
2. Μάριος Αναστόπουλος (Ίωνας) 29:15.745
3. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ίωνας) 36:48.346
C4 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι) 22:21.302
2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας) 28:13.177
3. Δημήτριος Αξυπόλητος (Καστελλάνοι) 29:23.343
C5 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Ελευθέριος Διγενάκης (Τάλως) 21:20.861
2. Σωτήριος Βαβαρούτσος (ΠΑΣΚΑ) 23:39.632
3. Σπυρίδων Μαρκουλάκης (Πήγασος Κυψέλης) 23:41.154
Β γυναικών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Ελένη Καλατζή/Αργυρώ Μηλάκη (Τάλως) 27:54.054
2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Νικολέτα Ορφανίδου (Αρίων Χανίων) 35:52.466
Β ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Νικόλαος Μανατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως) 29:376.621
2. Γεώργιος Πετράκης/Μιχαήλ Τσαγκαράκης (Αρίων Χανίων) 30:44.604
3. Ευάγγελος Μπαρλάς/Νικόλαος Κουμπενάκης (Τάλως) 31:09.177
Η3 γυναικών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Μαρία Μάρθα Μιχαλοπούλου (Ίωνας) 40:02.418
Η3 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Αντώνης Παππάς (Ίωνας) 30:55.648
2. Εμμανουήλ Μαράκης (Τάλως) 40:48.146
3. Απόστολος Μπουρλής (Ίωνας) 44:41.824
Η4 γυναικών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι) 32:43.039
2. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι) 57:06.165
Τ1 γυναικών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Εμμανουέλα Μωϋσάκη (Τάλως) 27:23.560
Τ1 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 18:23.439
2. Ευθύμιος Κλειτσογιάννης (Αργοναύτες)  1:12:45.760
Τ2 ανδρών (6.7 χιλιόμετρα)
1. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιαπετος) 14:18.870
2. Παναγιώτης Μπόρας (Τάλως) 27:39.036

Το αυριανό (Κυριακή) πρόγραμμα:
Αγώνας δρόμου
9:30 H3-H4-H5 ανδρών (40,2km - 6 γύροι)
9:31 H1-H2 ανδρών, H3-H4-H5 γυναικών (33,5 km - 5 γύροι) & H1-H2 γυναικών (26,8 km - 4 γύροι)
9:31 T1-T2 ανδρών &T1-T2 γυναικών (26,8 km – 4 γύροι)
11:30 B ανδρών (73,7 km -11 γύροι) & B γυναικών (60,3 km - 9 γύροι)
11:30 C4-C5 ανδρών (60,3km - 9 γύροι) & C1-C2-C3 ανδρών (46,9 km - 7 γύροι)
11.31 C4-C5 γυναικών (46,9 km - 7 γύροι) & C1-C2-C3 γυναικών (40,2 km - 6 γύροι).

Αύριο, στο πλαίσιο των παράλληλων εκδηλώσεων, θα πραγματοποιηθεί λαϊκό αγώνας για όλους τους φίλους της ποδηλασίας. Στις 14:00 θα γίνει αγώνας 1000μ.για παιδιά με Αναπηρία, στις 14:15 θα γίνει αγώνας κατηγορίας Mini ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (4 χιλιόμετρα) και στις 14:30 αγώνας Κατηγορίας open (5 Στροφές-33,5 χιλιόμετρα).