Δευτέρα 13 Ιουνίου 2016

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Σενικίδης, «ασημένιοι» οι Νικολαίδης και Λιάγκου

Λίγους μήνες μετά το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, ο Δημήτρης Σενικίδης στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στη διοργάνωση που φιλοξενείται για δεύτερη ημέρα στο Γκροσέτο της Ιταλίας.
Ο Έλληνας πρωταθλητής, στον τελικό της σφαιροβολίας είχε καλύτερη επίδοση 15.46μ. και βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών της κατηγορίας F20, την ίδια στιγμή που ο Στράτος Νικολαίδης ήταν δεύτερος στο ίδιο αγώνισμα με 15.04μ. Η επίδοση του Σενικίδη αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού βελτίωσε το προηγούμενο δικό του που ήταν 15.45μ.

Την δεύτερη θέση στη σφαίρα F32/33 πήρε και η Ανθή Λιάγκου. Η «χάλκινη» πρωταθλήτρια κόσμου του 2015, είχε καλύτερη επίδοση 4.89μ. που την έφερε στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ακόμη, από ελληνικής πλευράς ο Χρήστος Καπέλλας ήταν 5ος στο μήκος Τ44 με άλμα στα 6 μέτρα 37 εκατοστά.